Strach a Mier

Autor: Miloš Vaňo | 30.5.2014 o 19:33 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  508x

Chodím občas do ,, hlavnej dediny,, Bratislavy za priateľmi ,rodinou a priznám sa aj za rozumom . Keď sa tak sám vraciam domov po jednodňovom resp. dvojdňovom ,,výlete,, premýšľam nad tým množstvom informácií  ,zážitkov a skúseností čo som tam získal.      Prehlbuje sa rozdiel vnímania tohto pohľadu vidiečana a blaváka  na dnešnú dobu a jeho skúsenosti .  Hnev, strach a čiernobiele okuliare podporované mediálnou prostitúciou spravodajstiev charakterizujú čoraz viac rozdiely medzi vidiečanom a bratislavským intelektuálom , čo je príznačné pre našu dobu.

Morálne ,, skazená ,, mládež beznádejne sa presúvajúca z veľkomesta na vidiek za zeleným ochranárskym snom a naopak vidiecka za snom mamonu veľkomesta. K tomu terorizmus ,hrozba islamu, ekonomická kríza, ukrajinská kríza ,vraždy na každom rohu a keď z domova nestačí tak z celého sveta . Z vidieka prenášaný cigánsky rasizmus a xenofóbia , obrovská nezamestnanosť ,dôchodcovia nemajúci  čo do huby , bezdomovci , zlodeji kde sa pozrieš, / malí z chatŕč na krumploviskách , veľkí za stolmi v skleníkoch pri Dunaji / .

Vzniká nám tu syndróm generácie vychovanej správami typu JOJ .  Generácia ,ktorá sa bojí verejne politicky angažovať a často potom skĺzava k extrémnym ideám , revolučným riešeniam a história sa nám márne snaží povedať ,že je to zle.

Vo svojom svete sa proti tomuto zanášanému strachu správa každý ináč a predsa zhodne –  NAHNEVANOSŤOU.  Vzniká tu orná pôda pre zasiate semienka NESLOBODY .  Strach je totiž najlepším kontrolórom. Strach je totiž najlepším biznisom .

Stačí sa pozrieť do histórie  - kedykoľvek bolo potrebné obmedziť občanov vytvorila sa umelá hrozba  a propaganda urobila svoje . Na strach ľudia počúvajú . Zo strachu znovu zapnú TV a dobrovoľne sa v tejto iracionalite udržujú . Populizmus a vytváranie strachu je natoľko inteligentné ,že si málokto uvedomuje ako málo sú tieto slová lákavé . Jednoducho nám hovoria čo chceme počuť : že sa máme zle a preto sa musíme strachovať . 

Intelektuálne myšlienky šíriace sa od bratislavských celebrít , ich neschopnosť sedliackeho vyjadrenia hnevu spôsobeného strachom ,sú potom bohužiaľ kapitulácie nás vidiečanov najčastejšie sa prejavujúce apatiou.  História sa opakuje.

 Kapitulujeme  na slobodu strachom . Čo to znamená ? Vlastne nič nové . Len to , že sa stále bojíme . A to naozaj všetkého - bohatstva i chudoby , úspechu i neúspechu , budúcnosti , minulosti a prítomnosti a dokonca i vlastných názorov .  
Strach otočil základné princípy  : veľa tých , čo sa neboja , totiž kradnú .  A takmer väčšina tých , čo nekradnú , sa bojí .  Vystrašení  sa nedokážeme ani oslobodiť a užívať si života takého , aký je , ani usilovať o zmenu našej spoločnosti k lepšiemu .

 A tak požiadam bratislavských intelektuálov,  aby nehľadeli neveriaco  na nás vidiečanov ,riadiacich sa prirodzenou evolúciou o čom to hovoríme .Nepodsúvajte nám goebblsovskú propagandu 30tych rokov . Využime danosti každého z nás v prospech pozitívnej zmeny a záchrany tejto spoločnosti od strachu.  Vymeňme strach za odvahu a mier .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?