Strach a Mier

Autor: Miloš Vaňo | 30.5.2014 o 19:33 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  497x

Chodím občas do ,, hlavnej dediny,, Bratislavy za priateľmi ,rodinou a priznám sa aj za rozumom . Keď sa tak sám vraciam domov po jednodňovom resp. dvojdňovom ,,výlete,, premýšľam nad tým množstvom informácií  ,zážitkov a skúseností čo som tam získal.      Prehlbuje sa rozdiel vnímania tohto pohľadu vidiečana a blaváka  na dnešnú dobu a jeho skúsenosti .  Hnev, strach a čiernobiele okuliare podporované mediálnou prostitúciou spravodajstiev charakterizujú čoraz viac rozdiely medzi vidiečanom a bratislavským intelektuálom , čo je príznačné pre našu dobu.

Morálne ,, skazená ,, mládež beznádejne sa presúvajúca z veľkomesta na vidiek za zeleným ochranárskym snom a naopak vidiecka za snom mamonu veľkomesta. K tomu terorizmus ,hrozba islamu, ekonomická kríza, ukrajinská kríza ,vraždy na každom rohu a keď z domova nestačí tak z celého sveta . Z vidieka prenášaný cigánsky rasizmus a xenofóbia , obrovská nezamestnanosť ,dôchodcovia nemajúci  čo do huby , bezdomovci , zlodeji kde sa pozrieš, / malí z chatŕč na krumploviskách , veľkí za stolmi v skleníkoch pri Dunaji / .

Vzniká nám tu syndróm generácie vychovanej správami typu JOJ .  Generácia ,ktorá sa bojí verejne politicky angažovať a často potom skĺzava k extrémnym ideám , revolučným riešeniam a história sa nám márne snaží povedať ,že je to zle.

Vo svojom svete sa proti tomuto zanášanému strachu správa každý ináč a predsa zhodne –  NAHNEVANOSŤOU.  Vzniká tu orná pôda pre zasiate semienka NESLOBODY .  Strach je totiž najlepším kontrolórom. Strach je totiž najlepším biznisom .

Stačí sa pozrieť do histórie  - kedykoľvek bolo potrebné obmedziť občanov vytvorila sa umelá hrozba  a propaganda urobila svoje . Na strach ľudia počúvajú . Zo strachu znovu zapnú TV a dobrovoľne sa v tejto iracionalite udržujú . Populizmus a vytváranie strachu je natoľko inteligentné ,že si málokto uvedomuje ako málo sú tieto slová lákavé . Jednoducho nám hovoria čo chceme počuť : že sa máme zle a preto sa musíme strachovať . 

Intelektuálne myšlienky šíriace sa od bratislavských celebrít , ich neschopnosť sedliackeho vyjadrenia hnevu spôsobeného strachom ,sú potom bohužiaľ kapitulácie nás vidiečanov najčastejšie sa prejavujúce apatiou.  História sa opakuje.

 Kapitulujeme  na slobodu strachom . Čo to znamená ? Vlastne nič nové . Len to , že sa stále bojíme . A to naozaj všetkého - bohatstva i chudoby , úspechu i neúspechu , budúcnosti , minulosti a prítomnosti a dokonca i vlastných názorov .  
Strach otočil základné princípy  : veľa tých , čo sa neboja , totiž kradnú .  A takmer väčšina tých , čo nekradnú , sa bojí .  Vystrašení  sa nedokážeme ani oslobodiť a užívať si života takého , aký je , ani usilovať o zmenu našej spoločnosti k lepšiemu .

 A tak požiadam bratislavských intelektuálov,  aby nehľadeli neveriaco  na nás vidiečanov ,riadiacich sa prirodzenou evolúciou o čom to hovoríme .Nepodsúvajte nám goebblsovskú propagandu 30tych rokov . Využime danosti každého z nás v prospech pozitívnej zmeny a záchrany tejto spoločnosti od strachu.  Vymeňme strach za odvahu a mier .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?